Loading...

NALE COOLINARIJA: Srpska nacionalna kuhinja je BOGATA, ali treba bolje da je upoznamo!

Nataša Vitezović - Nale Coolinarija - srpska nacionalna kuhinja

Srbija ima mnogo toga da ponudi turistima – bilo da je reč o strancima ili o nama samima. Imamo pregršt prirodnih lepota, istoriju i tradiciju za poštovanje, kao i bogato kulturno nasleđe. Imamo i hranu, i to izvanrednu, stvorenu za gurmanska nepca koja su željna iznenađenja. Srpska nacionalna kuhinja je fantastičan mamac za strane turiste koji nisu naviknuti na takvu eksploziju ukusa. Međutim, ni mi sami ne znamo baš najbolje šta je zapravo naša tradicionalna hrana. Zato smo o tome pričali sa Natašom Vitezović, autorkom bloga Coolinarija, o tome šta sve u Srbiji može da se ‘glocne’.

NALE COOLINARIJA: Obična žena s obe noge na zemlji

Nale Coolinarija je neko ko je u stanju da vam objavama na blogu natera vodu na usta, tako da i siti ogladnite. Uz to, njeni recepti su uvek u gram i u svaki detalj ispisani, tako da ne možete da omašite. A to je za početnike u kuvanju izuzetno važno. Zato će baš oni uživati u delu bloga koji se zove „Kako se pravi„, a svima nama suze radosnice bude priče iz kategorije „Kao nekad„. Tu ćete pronaći jela u kojima ste uživali u bakinoj trpezariji.

Ukoliko vam se dopadaju naši tekstovi, zapratite našu stranicu na Fejsbuku
kako biste dobijali redovna obaveštenja o našim novim pisanjima 🙂

Iskoristili smo da pitamo Natašu šta radi kad nije za šporetom i kad ne sprema objave za blog.

– Kad nisam u kuhinji rado se posvetim mojoj mini bašti koju posebno volim ali i druženju sa dragim mi ljudima. Uživam u onim sitnim pažnjama i detaljima koje život znače, moj život. Da se razumemo, ja sam jedna skroz obična žena s obe noge na zemlji. Odlazim u nabavku, vučem cegere, razmišljam šta bih mogla da skuvam za ručak, koliko parica mi je potrebno da preguram mesec… Nemam problem s tim da prihvatim i prikažem život baš onakvim kakav jeste, što redovni pratioci mog bloga već dobro znaju.

Pošto smo usput prokomentarisali sve moguće cene po pijacama i marketima, na red je došlo i ozbiljno pitanje. Ono zbog kog smo i pozvali Natašu, da nam otkrije tajne našeg nacionalnog gurmanluka.

Srpska nacionalna kuhinja – gde je i šta radi?

Srbi u 21. veku naklonjeniji su stranim kuhinjama. Naručuju se „kinezi“ za poneti, ide se u italijanske restorane, jede se suši i isprobavaju se razni specijaliteti Bliskog Istoka. Da li izuzetna popularnost svetskih specijaliteta znači da srpska nacionalna kuhinja nije dovoljno inspirativna?

–  Srpska nacionalna kuhinja je izuzetno šarenolika i krasi je značajan opus jela. Za razliku od italijanske kuhinje novog doba koja je u osnovi vrlo siromašna tj. svedena, ali odlično prezentovana i skladnih ukusa, naša hrana je bogata ali je neadekvatno prezentovana (kako vizuelno, tako i tematskom pričom koja je neophodna kada su tradicionalna jela u pitanju). Stekla sam utisak da se više divimo tuđim kuhinjama pre nego uopšte shvatimo šta zapravo srpska nacionalna kuhinja nudi. Naša kuhinja je obimna, neoblikovana i još uvek nedovoljno dobro prezentovana i nama samima a kamoli strancima.

Tome se treba posvetiti i ponudu od desetak srpskih (tipičnih) jela proširiti najmanje na još toliko. Naša jela nisu samo gibanica (Jevreji tako nazivaju pitu sa sirom), sarma (Anadolija), kupus, pasulj (Meksiko), roštilj (Arapsko poluostrvo) (moglo bi se reći da su ovo najmanje autohtona jela s ovih prostora) već i variva (livadsko bilje/pečurke/zob),  kuvana mesa sa povrćem (jagnjetina/zelje),  beskvasni hlebovi od punog zrna žitarice – spelta i heljda su jedne od najranije korišćenih namirnica za pripremu hleba na ovim prostorima, mesa divljači sa suvim šljivama ili dunjama, slatka jela poput varice…

Da li ste čuli za PUZDERKE?

Jug naše zemlje važi za kolevku najpikantnijih specijaliteta. Nataša je poreklom sa tih prostora, pa smo morali da je pitamo koji je njen omiljeni južnjački recept.

Posebno mi je drago što ste se osvrnuli na moje poreklo. Moj otac je rođen u Zaplanju (tridesetak kilometara od Niša), a to je i predeo s kojim sam se najranije upoznala. Predeo neobične lepote, bogate ali zaboravljene istorije, čvrstih ali ne baš preduzimljivih ljudi, podno Suve planine. Rado pamtim babinu kuhinju i moram reći da sam uz nju naučila da mesim kravajče. To je mali hleb, lepinjica pečena na plotni ili donjem delu rerne, bez posude, koju je baka uvek posebno pripremala za mene dok je od istog testa pravila hleb, Spremam sir, punjene suve paprike, krompir na tepsiju, struganu pogaču… Kad smo kod omiljenih ukusa i recepata uopšte, ja s tim imam mali problem. Ne mogu nikad da navedem samo jednu stvar. Moja omiljena zaplanjska jela su: banica, prženija, puzderke i sprža.

Srpska nacionalna kuhinja bogata je mnogim jelima za koje je malo ko čuo. Pitali smo Natašu koje srpsko jelo nije dovoljno popularno, a vredno je naše pažnje.

Ponovo sam u problemu jer treba navesti jedno jelo. Svakako da bih izdvojila spržu, a uz to bih dodala belmuž, kovrljan, katmer pitu, čorbu od suvog mesa…

Natašina šumadijska salata od paprika – HIT JESENI!

Jesen nam je već banula u kuhinju, pa je red da trpezu obogatimo nekim novim specijalitetom. Nale Coolinarija je za čitaoce sajta „Oseti Srbiju“ preporučila salatu koju bez izgovora morate da isprobate ovih dana.

– Ovog puta bih se odlučila za nešto praktično i ukusno. Pa, neka to bude jedna salata od paprika. U jesen je paprika najslađa, najukusnija pa je treba malo više trošiti. Zato predlažem da se počastimo takozvanom slaganom paprikom. Reč je o salati iz Šumadije i Zapadne Srbije bez koje se ne može zamisliti ni jedna jesenja svetkovina – od slave do svadbe.

Uobičajili smo da intervjue završavamo predlogom naših sagovornika šta sve u Srbiji treba da se vidi. Tako smo i Natašu zamolili da nam kaže kojim putem treba da krenemo, pošto znamo da je veliki ljubitelj putovanja.

Moja je kuća putujuća. Šalu na stranu, ne putujem u onoj meri koliko bih to volela, ali kako ja često ne znam za meru to je dobra stvar. Šteta je izdvojiti samo jedno mesto, pa evo mojih top pet: Tara, Zlatar, Ozren, Lazareva pećina, Bački Monoštor (specijalni rezervat prirode „Gornje Podunavlje“).

 

View this post on Instagram

 

Jesen je i vreme za moje voljene bundevice. 😊 #recept za Integralni kolač sa bundevom ⤵ Podloga 300 g graham brašna ½ praška za pecivo malo soli 150 g šećera 100 g otopljenog putera 70 ml jogurta 1 limun Krem od bundeve 1 kg rendane bundeve 450 ml mleka 6 kašika šećera 1 kašika gustina 180 g kisele pavlake 2 jajeta 1 kašičica cimeta Način pripreme: Krem U širu posudu sipati mleko i šećer, pa dodati rendanu bundevu. Kuvati na umerenoj temperaturi uz redovno mešanje dok se bundeva ne raskuva. Zatim, skloniti sa vatre, dodati gustin, promešati i ostaviti da se prohladi. Posebno umutiti kiselu pavlaku i jaja, pa u to dodati kuvanu bundevu i sve dobro umutiti mikserom. Na kraju dodati cimet i promešati. Podloga Brašno usuti u vanglu za mešenje, dodati prašak za pecivo, so, šećer, rendanu koru limuna, otopljeni puter i jogurt pa sve dobro sjediniti. U pleh (22×15 cm) obložen papirom za pečenje presuti dobijenu smesu i ravnomerno je rasporediti koristeći kašiku, pa sabijati smesu što bolje. Testo peći u ugrejanoj rerni na 200ºC oko 6-7 minuta. Finalni postupak Testo izvaditi iz pečnice i preko sipati krem od bundeve koji će se sam ravomerno razliti po testu. Vratiti u pećnicu i nastaviti pečenje na 180ºC oko 45 minuta. Kolač ostaviti u isključenoj pećnici još desetak minuta. Nakon toga, izvaditi ga iz rerne i ostaviti da se potpuno ohladi pre služenja.

A post shared by @ nale_coolinarija on

Zabranjeno preuzimanje, kopiranje ili bilo kakvo drugo korišćenje
teksta ili fotografija bez dozvole sajta Oseti Srbiju.
Pročitajte Uslove korišćenja.

Možda vam se svidi

Komentari (2)

  • Nale Coolinarija 6 godina pre Odgovor

    Drugari, hvala vam na pozivu za priču i druženje. Izuzetno mi je prijalo. Priznajem, ovo je jedan dražih mi intervjua i nadam se da ćemo se još družiti i sarađivati. Love you. ♥

  • Radmilo 6 godina pre Odgovor

    Jednostavni recepti, sa dominacijom jednog ukusa su po meni formula koja čini srpska jela ono što jesu.
    Komplikovani zapadnjački recepti,gde ponekad ni sam kuvar ne zna čega sve ima mi u Srbiji nazivamo-pomije ili ti splačine.