Lavanda je jedna od najdražih ukrasnih biljaka naših baka. Em nije preterano zahtevna u pogledu kvaliteta zemljišta, veoma je ekonomična, lekovita, lepa, a i privlači pčelice.
Ime lavanda potiče od latinske reči lavare, što znači – kupati se. Time je objašnjena i osnovna namena suvog cveta i lavandina – eteričnog ulja, koje se upotrebljava za proizvodnju parfema i kolonjske vode.
Kakva je to biljka?
Postoje prava i hibridna lavanda. Prava lavanda uspeva sve do nadmorske visine 1700 m, a hibridna od 700-1000 m. To je višegodišnja biljka koja raste u obliku poluloptastog žbuna. Životni vek samonikle i gajene lavande je do 30 godina.
Prava lavanda raste u obliku sitnog žbuna visokog 40-60 cm i prečnika 80-120 cm. Cvetovi su plave boje. Hibridna lavanda je zbijeni žbun visok 80-100 cm, prečnika više od 150 cm. Cveta kao i prava lavanda, međutim – hibridna lavanda je sterilna i njeni plodovi nisu upotrebljivi.
Sve vrste lavande imaju jak, prepoznatljiv miris od nakupljenog eteričnog ulja.
Za šta je sve dobra lavanda?
Naše bake su osušen cvet ove biljke stavljale među rublje kako bi u ormarima i ladicama ostajao prijatan miris. Uz to, suvi buketi lavande rasterivali su komarce, moljce, stenice i druge insekte.
Osušeni cvetovi su jakog mirisa i najčešće se koriste za pripremanje čajeva, biljnih kapi, etarskog ulja, kupki kao i za inhalaciju, pišu Novosti.
Kada je o lekovitosti reč, aromaterapeuti tvrde da eterično ulje lavande ima izuzetnih osobina. Smatra se najbezopasnijim, nema štetnih dejstava, može da se koristi u svim uzrastima i veoma je delotvorno protiv brojnih oboljenja i tegoba. Ne čudi što se lavandino ulje naziva „majkom etarskih ulja“.
Lavanda blagotvorno deluje na želudac i matericu, smanjuje nadimanje, pospešuje izlučivanje mokraće i uređuje menstrualni ciklus. Preporučuje se i za smirenje, protiv nervoznog lupanja srca, grčeva u crevima i migrene.
Osim toga, pokazala se i kao pravi prijatelj kože jer daje dobre rezultate u borbi protiv akni, masne kože, dermatitisa, psorijaze, ekcema i atletskog stopala.
Lavanda se koristi i protiv alergija, astme, bronhitisa, zapaljenja grla, infekcija usne duplje, kašlja, upala sinusa, konjunktivitisa, migrene, glavobolja, opekotina, posekotina, uznemirenosti, depresija, stresa, hipertenzije, bola u uvu, neprijatnog zadaha i teškoća s varenjem.
S obzirom na to da je snažan antiseptik, od ove biljke pripremaju se i obloge koje ublažavaju opekotine i rane jer podstiču obnavljanje tkiva. Ulje lavande je idealna prva pomoć jer deluje i dezinfikuje kao alkohol, ali ne peče. Poput drugog lekovitog bilja i lavanda daje bolje rezultate ako se pomeša sa kamilicom, ruzmarinom ili žalfijom, jer one pojačavaju njeno dejstvo.
RECEPTI
Protiv opadanja kose
– 15 g suvih cvetova lavande
– 25 g kamilice
– 0,5 dl limunovog soka
– 3 dl vode
Lavandu i kamilicu prelijte vodom, zagrevajte dok ne proključa, procedite, ohladite i dodajte limunov sok. Tečnost redovno dodajte poslednjoj vodi za ispiranje kose. Ubrzo ćete primetiti poboljšanje: kosa prestaje da opada, dobija sjaj i lepršava je.
Poboljšajte raspoloženje
– 4-6 kapi etarskog ulja lavande
– decilitar mleka
Pre spavanja, u kadu napunjenu toplom vodom dodajte mešavinu mleka i ulja lavande. Zatvorite oči, duboko dišite i ostanite u kadi dvadesetak minuta. Kupku pripremajte četiri puta sedmično.
Za smirenje
– 2,5 kašičice suvih cvetova lavande
– 1/2 l vode
– 2 kašičice cvetnog meda
Cvetove prelijte provrelom vodom, poklopite i posle dva-tri minuta procedite. Kad se prohladi dodajte med, promešajte, podelite u dve doze i popijte ujutru i uveče.
Pobedite nesanicu
– 50 g suvih cvetova lavande
– 50 g kantariona
– 50 g korena jagorčevine
– 50 g odoljena
U litar vode dodajte dve kašike mešavine, poklopite i na tihoj vatri kuvajte 10 minuta. Sklonite sa šporeta, procedite i tokom dana popijte tri-četiri šoljice vrlo toplog čaja, polako gutljaj po gutljaj.
Nema komentara