Sasvim je jasno da nam je turšija ostavljena u amanet. Sa Bliskog Istoka došla je na Balkan zajedno sa Turcima. Kiselom lepotom zagospodarila je trpezama širom Srbije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Grčke, Bugarske…
Evlija Čelebija, slavni turski putopisac, još u 17. veku pominje turšiju iz Travnika. Ona se pripremala od karamuta, posebne vrste krušaka koje su se koristile za salatu nakon fermentisanja.
Turšija je zapravo bilo koje ukiseljeno voće ili povrće sa dodatkom aromatičnog bilja ili plodova koji podstiču fermentaciju. Negde se u turšiju stavljaju dva luka (crni i beli), negde se dodaje ren. Neko u turšiju stavlja lovorov list, a neko čak i grožđe.
Recepata je bezbroj, taman koliko i trpeza na kojima se servira. Ipak, zna se šta je prava turšija!
Turšija i to domaća – Recept
Presolac:
- 4 litra vode
- 1 litar alkoholnog sirćeta
- 200g soli
- 150g šećera
- 1 vinobran
Povrće:
- 3 kilograma paprike turšijare (tanka zelenožuta)
- 2-3 kilograma karfiola
- 1-2 kilograma krastavčića – kornišona
- 1-2 kilograma šargarepe
- 1 kilogram zalenog paradajza
Prokuvajte vodu, sirće, šećer i so, ohladite, pa dodajte vinobran. Povrće operite, iseckajte i složite u tegle. Prelijte presolcem, pa dodajte biber u zrnu. Pritisnite povrće plastičnim mrežicama i dobro zatvorite tegle.
Turšiju možete jesti kao predjelo ili kao meze. Međutim, možete je i ispeći sa krompirom. Ili je dodati svinjskom gulašu.
Stvar je samo inspiracije i ljubavi prema divnoj srpskoj zimnici.
[…] je, ako već niste, da porazmislite o zimnici. Valjalo bi da se pristavi turšija, da se ukuva džem od šljiva, ali i da se ukiseli kupus. Čisto sumnjamo da postoji bolje mesto na […]