Loading...

ZELJE: Prolećni raj na trpezi u tri bakina recepta

Zelje

Zelje je samonikla biljka, mada se već odavno u Srbiji i gaji. Veliki je izvor vitamina i minerala, pozitivno utiče na srce, raspoloženje, imunitet, stvaranje crvenih krvnih zrnaca, na izgradnju kostiju i rad mišića.

A uz sve to, zelje je i neverovatno ukusno! Zato vam i poklanjamo tri recepta naših baka… uz njih će vam proleće biti još lepše.

ČORBA OD ZELJA

Listove zelja dobro oprati i očistiti – iseći peteljke. Iseckati zelje na rezance. Propržiti glavicu crnog luka, pa dodati malo sitno seckane dimljene slanine. Potom dodati zelje i blago ga propržiti. Staviti i jedan oljušteni paradajz sitno seckan ili supenu kašiku pirea od paradajza. Naliti vodom, začiniti po ukusu – so, biber, suvi začin… Ostaviti da ključa petnaestak minuta. Zapržiti crvenom zaprškom (na malo ulja propržiti malo brašna i aleve paprike i sipati u kipuću čorbu). Kada se izmakne sa vatre i prestane da ključa, lagano se umuti sa malo kisele pavlake. Čorbu od zelja jesti uz kockice prepečenog hleba.

Foto: Wikipedia/stu_spivack

SARMICE OD ZELJA

Listove zelja dobro opratiti i pažjivo iseći peteljke kako se ne bi listovi iscepali. Staviti zelje u veliku šerpu ili zapušenu sudoperu i preliti kipućom vodom – da bi omekli i lakše se motali. Propržiti glavicu luka, 200g mlevenog mesa (junećeg ili mešanog, po ukusu). Kad se meso uprži dodamo pola šoljice pirinča i kašičicu aleve paprike. Nalijemo vodom, smanjimo temperaturu i ostavimo da se pirinač lagano ispirjani sa mesom. Fil je gotov kad sva tečnost ispari.

Sarmice filovati tako što se na širi deo lista stavi malo fila, pa se preklopi početkom lista. Poklope se leva i desna stranica lista i mota se do kraja. Princip je, dakle, isti kao za sarme od kiselog kupusa. Ređati sarmice u šerpu, blago posoliti i posuti suvi začin. Naliti vodom da sarmice ogreznu i kuvati. Staviti da provri i kuvati još 10-15 minuta.

Umutiti malo vode i brašna u glatku smesu i sipati preko sarmica. Staviti sarmice u ugrejanu rernu na desetak minuta. Jesti uz kiselo mleko.

KAPAMA

Kapama se najčešće pravi od jagnjećeg mesa, ali ništa manje nije ukusna ni od junećeg ili pilećeg mesa. Pravi se tako što se odabrano meso u komadima udinsta da omekne i dobije boju.

Na drugoj strani proprži se mladi luk. U njega se doda očišćeno, oprano i iseckano zelje i u istoj količini mlad i očišćen spanać. Doda se malo aleve paprike i u tu masu se ubaci prethodno udinstano meso. Jesti uz kiselo mleko.

Možda vam se svidi

Nema komentara